Kırşehir Haber Ajansı 0(506) 144 27 40 Whatsapp Haber İhbar Hattı. Kırşehir haber, kırşehir haberleri, burada! Ahi Haber Ajansı Anadolu Haber.

RTÜK: SON DAKİKA HABERLERİ YASAK DEĞİL.

RTÜK: SON DAKİKA HABERLERİ YASAK DEĞİL.
Bu içerik 1212 kez okundu.

TÜK Başkanı Yerlikaya, olağanüstü hal (OHAL) kapsamında gösterilen 680 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'ye (KHK) ilişkin yayıncılara yönelik bir bilgilendirme toplantısı yaptıklarını söylemiş oldu.

Yerlikaya, bu KHK'ya gore, mahkeme veya başbakanlık tarafından oluşturulan yayın yasağı ve kısıtlamalarına uygun düşmeyen  yayın yapılması durumunda , medya hizmet sağlayıcı kuruluşlarının programlarının bir gün, bir yıl içinde aykırılığın yine halinde 5 güne kadar, ikinci kez tekrarı halinde ise 15 güne kadar yayınlarının durdurulacağını, üçüncü defa yine halinde ise gösterim lisansının iptaline karar verilebileceğini hatırlattı.               

"MİLLİ GÜVENLİĞE ZARAR VERİYOR"

Medyanın yayıncılık sorumluğu ve bilinci çerçevesinde, terörün amacına hizmet etmeden gösterim yapması gerektiğini belirten Yerlikaya, sadece medyanın haber atlamamak için yarış yapar benzer biçimde program icra ettiğini  ve sınırı aştığını söyledi.

Başkan Yerlikaya, "Bu sınırı aşmak neticede ulusal güvenliğe zarar veriyor. Bu çok önemli basit bir şey değil. Reyting kaygısıyla gözden kaçırılacak bir şey değil. O bakımdan, duyarlı bir mevzu. Yayıncılarımızla bazen bu tür bilgilendirme toplantıları yapıyoruz. Yayıncılar bu toplantıyı kendileri istedi. Yeni KHK çıktı, müeyyideler de çok ağır, nasıl yapacaksınız informasyon verin." diye konuştu. 

"ASLA SANSÜR DEĞİLDİR"

Yerlikaya, toplantıya kendisinin ve üst kurul üyelerinin "baskı yapıldığı" düşünülmesin diye katılmadığını, bilgilendirmeyi hukuk müşaviri  ve hukukçu olan başkan yardımcılarının meydana getirdiğinı aktararak, "Toplantı bir bilgilendirme toplantısıydı. Asla sansür değildir. Ama bu konu çok hassastır. KHK da bunun göstergesidir." ifadelerini kullandı.

"TERÖRÜN ALEYHİNE KONUŞSAK DE LEHİNE OLUYOR
Teröristlerin amacının eylemlerini daha fazla kişiye duyurmak bulunduğunu, bu çerçevede bazı yayınların adeta teröre oksijen taşımış olduğunı belirten Yerlikaya, terör olayının arkasından, bazı tv kanallarının konuya ilişkin yayınları bir iki gün devamlı ekranda tuttuğuna dikkati çekti. Yerlikaya, "Eylemi gerçekleştirmiş arkasından yayın yöntemiyle eğer bizler bunu bir gün iki gün, sürekli gündemde tutarsak terörün aleyhine konuşsak da  da lehine oluyor. Çünkü burada terörün amacı zaten gündem oluşturmak, kaos yaratmak ve camiası endişeye sürüklemek. Siz iki gün, 'son dakika' diye bunu anlatırsanız tam da terörün amacına hizmet etmiş oluyorsunuz." değerlendirmesinde bulundu.                

"YASALARIN BİZE VERDİĞİ YETKİLERİ KULLANACAĞIZ"

Toplantının gizli olmadığını, tüm üst kurul üyelerinin de bilgisi bulunduğunu kaydeden Yerlikaya, toplantının içinde ne olduğunun çarpıtıldığını ve RTÜK’ün baskı altını alınmaya çalışılmış olduğunu söylemiş oldu. Buna izin vermeyeceklerini dile getiren Yerlikaya, "Bu tür şeylerle baskı altına alınmayız. Yasalar neyi gerektiriyorsa onu yapacağız. Çünkü terörün bu ülkeden kovulup, gönderilmesini ülkemizin rahatlık ve refah içinde olmasını istiyoruz. Yasalardan bağımsız değiliz ki. diye konuştu.               

Yayıncıların toplumsal mesuliyet bilinci içinde gösterim yapması icap ettiğini vurgulayan Yerlikaya, özellikle terör vakalarına ilişkin haberlerde reyting kaygısını bir tarafa bırakmak gerektiğine işaret etti. Avrupa'daki yayıncılar iyi mi dikkatli veriyorsa Türkiye'deki yayıncıların da bu haberleri özenli vermesi gerektiğini özetleyen Yerlikaya, kısa bir süre sonra söz konusu haberlerin  "son dakika" özelliğini kaybettiğini sözlerine ekledi.            

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Survivor 30 Nisan Gönüllüler Şokta
Survivor 30 Nisan Gönüllüler Şokta
17 Yıllık Alt Yapı Çalışması Bitti
17 Yıllık Alt Yapı Çalışması Bitti