Kırşehir Haber Ajansı 0(506) 144 27 40 Whatsapp Haber İhbar Hattı. Kırşehir haber, kırşehir haberleri, burada! Ahi Haber Ajansı Anadolu Haber.

HIZLI OKUMANIN AVANTAJLARI NELERDİR ?

HIZLI OKUMANIN AVANTAJLARI NELERDİR ?
Bu içerik 1212 kez okundu.

Hızlı okuma gerçekten gerekli midir? Çağdaş eğitim kuramları hızlı okumanın sayısız yararını ortaya koymuştur. Böyle olmasına rağmen pek çok kimsede yerleşik bir ön yargı vardır. Bu ön yargı hızlı okumanın anlama yetisini ikinci plana bıraktığına dairdir.

Genellikle yanlış ve peşin bir hüküm olarak hızlı okumanın anlayarak okumanın önünde bir engel olduğu düşüncesi söylenegelir. Bu tamamen yanlış bir tespittir.

Şöyle düşünelim.  Bir kitap elinize aldınız. Yavaş okuduğunu zaman algılarınız bu kitaba tam olarak odaklanmayacaktır. Yavaş okuduğunuzda algılarınızın sadece bir kısmı kısmı kitaba yönelmiştir. Böyle olunca örneğin bir zil sesi, alarm sesi dikkatinizi daha çok dağıtacaktır. Çünkü yavaş okuyarak zaten güdülenmeniz eksiktir.

Hızlı okumanın avantajları oldukça çoktur.

Yavaş okuyama alışkanlık haline getiren kişi bunu yaparken bilinçsizdir. Hatta yavaş okuyarak daha çok anladığını düşünür. Oysaki gerçek tamamen farklıdır.

 Şu bir gerçek ki insanın okurken, aklından bir sürü düşünce geçer ve okuduğunu anlamadığı için devamlı başa döner. Çünkü algıları başka nesnelere yönelmektedir. İşte hızlı okumanın avantajı burada ortaya çıkmaktadır.

 Oysa hızlı okuyan bir kişi yüzde 100 motive olmuştur. Zihnine başka algıların hücum etmesine izin vermez.

 

HIZLI OKUMANIN AVANTAJLARI

 Hızlı okumanın sayısız avantajları vardır. Günlük okuyacağınız sözcük sayısı neredeyse 7 -8 katına çıkmaktadır. Bu da daha fazla kitabı kısa zamanda bitirmek demektir.

Zamandan tasarruf da edebilirsiniz. Bir otobüs yolculuğunda hızlı okuma teknikleri ile kitap okuyan bir kişi bilen bir birey o yolculuk esnasında kitabı bitirebilir.

Ayrıca iş hayatında başarılı olmak da hızlı okumanın size sağladığı avantajlardan biridir. Bir avukat alanıyla ilgili ne kadar çok fazla kitap okursa mesleğinde o kadar başarılı olacaktır. Aynı durum sınavlara hazırlanan bir pratisyen için de geçerlidir.

Hızlı okuma tekniği kavranırsa birey her şeyden önce beynini iki, yönlü kullanır. Zihinsel potansiyelini iki katına çıkarır. Hızlı okumanın bir avantajı da hatırlama kuvvetini iki misline çıkarmasıdır.

Son olarak yapılan araştırmalar hızlı okuyan bireyin görme yetisine de geliştirdiğini ortaya koyuyor. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Survivor 30 Nisan Gönüllüler Şokta
Survivor 30 Nisan Gönüllüler Şokta
17 Yıllık Alt Yapı Çalışması Bitti
17 Yıllık Alt Yapı Çalışması Bitti